jak dbać o zęby dziecka?

Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej, należy rozpocząć jak najwcześniej. Gdy już pojawią się mleczaki, powinniśmy zacząć wypracowywać zdrowe nawyki, aby nasza pociecha w przyszłości nie miała problemów z zębami.

Jak i czy w ogóle, należy czyścić pierwsze ząbki?

Gdy pojawią się pierwsze ząbki u naszego dziecka, musimy obowiązkowo o nie zadbać. Ponieważ nie są one jeszcze w pełni zmineralizowane, czyli są bardziej podatne na próchnicę. Zaleca się rozpoczęcie higieny jamy ustnej już u dziecka, u którego nie pojawiły się jeszcze pierwsze ząbki.

U malucha, który jeszcze nie ma ząbków, należy przemywać gazikiem (jałowym), zamoczonym w przegotowanej wodzie lub w wyciągu z rumianku dziąsła. Gazik powinno się nawinąć na palec wskazujący, tak jest najprościej. Myć dziąsła dziecka należy 2 razy dziennie. Gdy mamy dziecko, które już posiada pierwsze ząbki, należy myć mu je po każdym posiłku. Najważniejsze jest jednak mycie jamy ustnej przed snem.

Pielęgnacja zębów dziecka

Pasta do mycia zębów dziecka

Przed rozpoczęciem mycia ząbków dziecka, za pomocą pasty do zębów. Przez kilka pierwszych dni, szczotkować zęby należy samą wodą. Gdy dziecko zaakceptuje szczoteczkę, możemy zacząć korzystać z minimalnej ilości pasty do zębów.

Jaką pastę wybrać? Z fluorem czy bez? Najlepiej jest poczekać z fluorem, do momentu aż dziecko nauczy się poprawnie wypluwać pasty z buzi. Fluor znajduje się również w innych produktach, nawet w powietrzu, czy wodzie. Bardzo ważne jest, żeby organizm nie dostawał go za dużo. Nadmiar fluoru powoduję odwapnienie kości i niedobór magnezu.

Jaką szczoteczkę do mycia zębów dla dziecka wybrać?

Szczoteczka do mycia zębów dla dzieci, powinna być przede wszystkim bezpieczna. Jej kształt różni się od szczoteczki dla dorosłych, jej krawędzie są zaokrąglone, zwłaszcza główka. Powinna mieć odpowiednią wielkość. Powinna być mała – dziecku będzie łatwiej używać takiej szczoteczki. Powinna posiadać również dość szeroki i antypoślizgowy uchwyt. Włosie szczoteczki do mycia zębów dla dzieci powinno być miękkie, o zaokrąglonych końcach.

Design szczoteczki też ma znaczenie, im szczoteczka jest bardziej kolorowa, tym bardziej przyciągała uwagę dziecka. Skutek jest taki, że dziecko chętniej myje zęby.

Przeczytaj też: http://www.mamopotrafisz.pl/pielegnacja-wlosow-dziecka-na-czym-polega/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here