Otaczające nas roboty, zarówno te w pracy jak i w życiu codziennym, ktoś musiał kiedyś zaprogramować. Zbudowane roboty nie wstały pewnego dnia i nie ruszyły do pracy jak w jakimś filmie science fiction. Roboty zostały stworzone, zbudowane i przeznaczone do jakichś zadań. Dano im konkretne instrukcje i polecenia i nakazano im robić i wykonywać dane czynności.
Kto zaprogramował roboty?
Oczywiście, że programiści zaprogramowali roboty przemysłowe i te do codziennego użytku. Programiści według określonych języków programowania dali robotom duszę i chęć do pracy. Dodatkowo przydzielili im dane zadania i sprawili, że roboty ożyły. Programowanie robotów przemysłowych może odbywać się najpierw w pamięci zwykłego komputera, potem ten cały misterny plan instaluje się w pamięć robota. Robot, który ma przydzielone swoje zadania nie wychodzi poza szereg i wykonuje ściśle to do czego został stworzony.
Na jakich stanowiskach spotkać można roboty przemysłowe?
W dzisiejszych czasach roboty przemysłowe spotykamy na różnych stanowiskach pracy. Obsługują one super nowoczesne linie produkcyjne, stanowiska spawalnicze, wykorzystywane są w obsłudze maszyn i w precyzyjnych obróbkach. Dzisiaj nawet spotyka się je w transporcie oraz przy załadunkach i rozładunkach. Kiedyś, być może, będą wykonywały jeszcze inne czynności, ale z pewnością nie zastąpią całkowicie człowieka. Ponieważ ktoś musi je serwisować, programować i wciąż unowocześniać.
Języki programowania robotów przemysłowych?
Programy dla robotów pisane są w określonych językach. Są to :
-Basic,
– Pascal,
– Scol czy Rapit.Jaki język ma być użyty do zaprogramowania danego robota, jest zależne od faktu czyjej produkcji jest robot oraz jaki jest rodzaj robota. Bez programowania nie ma robota. Dzisiaj przyjęło się, że każdy robot przemysłowy ma swój własny panel. Czyli powiedzieć można, że programowanie robotów przemysłowych oparte jest za zaprogramowaniu danego panela robota, poprzez który wydawane są polecenia. W ten sposób pamięć robota obarczona jest tylko danym rodzajem poleceń co oznacza, że każdy rodzaj robota wykonuje inną pracę.Programowanie robotów przemysłowych wymaga ogromnej wiedzy od osób, które programują roboty. Muszą więc one wciąż się szkolić.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec