Krew jest podstawowym materiałem diagnostycznym. Krew jest tak skomplikowanym tworem, że każdy proces toczący się w naszym organizmie ma w niej odzwierciedlenie, dlatego tak często wykonujemy badanie krwi Katowice posiadają szereg laboratoriów, które badają próbki, a pobrania dokonać można niemal w każdej przychodni.
Kiedy badamy krew
Dobrze wyrobić w sobie nawyk regularnego badania krwi i nawet jeśli nic nam nie dolega, profilaktycznie badać się raz w roku. Warto też kontrolnie zbadać sobie krew po przejściu choroby lub w przypadku, kiedy nie czujemy się zbyt dobrze albo zauważamy u siebie jakieś niepokojące objawy.
Możemy zrobić to na dwa sposoby – prywatnie i przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Badanie na NFZ
Jeśli chcemy zbadać krew na NFZ będziemy potrzebować skierowania na badania od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, u którego jesteśmy zarejestrowani. Po otrzymaniu skierowania musimy udać się do punktu poboru krwi – zwykle następnego dnia, aby poddać się pobraniu. Jeśli pobrania dokonuje nasza rodzima przychodnia zwykle następnego dnia możemy zgłosić się po wyniki. Zaletą badania krwi w ten sposób jest to, że ze skierowaniem podstawowe badania morfologiczne i biochemiczne są darmowe. A jeśli wykażą jakieś nieprawidłowości, możemy od razu poprosić lekarza rodzinnego o ich interpretację.
Badanie prywatne
Jeśli jednak potrzebujemy dokładniejszych badań, których rodzima przychodnia nie wykonuje lub nie chcemy czekać w kolejce do lekarza rodzinnego po skierowanie, pozostaje nam ich wykonanie prywatnie.Jeśli nie wiemy, gdzie udać się na pobranie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „badania krwi Katowice” lub „laboratorium medyczne katowice” i udać się do wybranego punktu. Warto przedtem zadzwonić, aby dowiedzieć się w jakich godzinach odbywają się pobrania – w przypadku sporej ilości badań są to godziny poranne i należy być na czczo, ale w przypadku badań bardziej specjalistycznych pora dnia może nie mieć znaczenia, jednak nie wszystkie punkty poboru działają popołudniami.Po udaniu się do punktu, należy uiścić opłatę za żądane badania – ich cena może znacząco się różnić. Podstawowa morfologia lub badanie jednego tylko wskaźnika (na przykład INR – badanie krzepliwości) to koszt od kilkunastu do 30-40 złotych. Ale już na przykład badania hormonalne, w zależności od hormonu mogą kosztować kilkadziesiąt złotych, a na p[przykład badania poziomu witamin mogą kosztować nawet 150 – 200 złotych.