astygmatyzm

Podejrzewasz u siebie wadę wzroku? Widzisz w sposób niewyraźny i nieostry z różnych odległości? Bardzo możliwe, że to astygmatyzm. Zwłaszcza że występuje on bardzo często – szacuje się, że problem ten dotyczy nawet co trzeciej osoby na świecie. Czy jesteś pośród nich? Sprawdź, czym dokładnie objawia się ta wada wzroku oraz jak ją leczyć.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada związana z niesferycznością rogówki oka. Powinna mieć ona kształt zbliżony do kuli, dzięki czemu prawidłowo załamuje docierające do niej promienie światła. Niestety, czasem na rogówce występują krzywizny. W efekcie promienie świetlne nie są prawidłowo ogniskowane na siatkówce, co skutkuje rozmytym i nieostrym widzeniem. W niektórych przypadkach przyczyną astygmatyzmu bywa też deformacja gałki ocznej lub samej soczewki. Wada może mieć charakter zarówno wrodzony (uwarunkowany genetycznie), jak i nabyty (spowodowany np. urazami czy przebytymi zapaleniami oczu i oczodołów). Astygmatyzm może współwystępować z krótkowzrocznością i nadwzrocznością.

Po czym poznać astygmatyzm?

Charakterystycznym objawem astygmatyzmu jest nieostre i rozmazane widzenie na różnych odległościach. Inne symptomy to:

– widzenie linii prostych jako krzywe,
– niemożność jednoczesnego spostrzegania w ostry sposób linii pionowych i poziomych,
– zaburzone poczucie przestrzeni,
– częste mruganie i mrużenie oczu,
– pieczenie, łzawienie i swędzenie oczu,
– szybkie męczenie się oczu,
– częste i nawracające bóle głowy w okolicach czoła.

Jak leczyć i korygować astygmatyzm?

Nie ma co ukrywać, astygmatyzm znacząco utrudnia codziennie funkcjonowanie. Alarmujące objawy powinny być bodźcem do wizyty u okulisty, który dokładnie przebada narząd wzroku. Po stwierdzeniu astygmatyzmu pacjent ma kilka możliwości korekcji wzroku do wyboru. Jednym z nich jest zabieg laserowy. Popularnością cieszą się tradycyjne okulary, choć dobrze wziąć pod uwagę także soczewki. Są one wygodniejsze, odporniejsze na warunki atmosferyczne i pozwalają na uprawianie sportów. Warto wybrać soczewki firmy Acuvue, które wykonane są z miękkich i przepuszczających tlen materiałów, a dodatkowo chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. Więcej szczegółów można znaleźć na https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm

Astygmatyzm to powszechnie występująca wada wzroku. Na szczęście można ją skutecznie korygować. Dzięki odpowiednio dobranym okularom lub soczewkom znika dyskomfort, a dana osoba widzi wreszcie w prawidłowy sposób. Nie warto męczyć się i ignorować niepokojące objawy. Okulista z pewnością podpowie, jak skutecznie radzić sobie z astygmatyzmem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here