Audyt finansowy

Audyt finansowy jest badaniem, które polega na potwierdzeniu poprawności i rzetelności sprawozdania finansowego, jakie sporządziła dana jednostka. Czym cechuje się to badanie?

Audyt finansowy

Audyt tego typu odgrywa istotną rolę odnośnie kontroli przedsiębiorstw. Badanie sprawozdań finansowych musi zostać przeprowadzone dokładnie, co pozwoli wykryć wszelkie błędy, jakie popełniają osoby zatrudnione w danej firmie. Niekiedy takie błędy są całkowicie nieświadome, dlatego ich wykrycie pozwoli podjąć stosowne działania zmierzające do poprawy takiej sytuacji.

Przeprowadzane czynności

W ramach audytu finansowego przeprowadzany jest szereg czynności, które opierają się na różnorodnych testach. Mowa tutaj głównie o testach przeglądowych, które oceniają systemy kontroli, a także o testach rzeczywistych, czy testach zgodności. Takie badanie obejmuje szereg zadań, które polegają na kontroli środków finansowych w jednostce, kapitałów zasadniczych, rozrachunków, roszczeń, czy windykacji należności. Badanie składa się zazwyczaj z kilku etapów, z których bardzo ważne jest sprawdzenie systemu ewidencji oraz określenie sposobu rejestrowania operacji gospodarczych i prowadzenia ksiąg rachunkowych. Okazuje się, że jest to jedynie część zadań, jakie stoją przez audytorami.

Biegły rewident

Osoby podejmujące się wykonania audytu finansowego powinny posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności w tym zakresie. Wykonywanie takich badań nie jest łatwe i zazwyczaj wymaga ogromnego nakładu pracy biegłych rewidentów. To właśnie oni odpowiadać będą za rzetelne oraz sprawne przeprowadzenie audytu finansowego. Ponadto, takie działania mogą w znacznym stopniu poprawić działalność firmy i uratować ją przed poniesieniem jeszcze większych strat. Skuteczny audyt powinien zostać przeprowadzony nie tylko sprawnie, ale także rzetelnie i zachowaniem umiejętności szybkiej oceny badania.

Audyt finansowy jest badaniem mającym na celu ocenić kwestie finansowe w firmie oraz określić, czy wszelkie działania są podejmowane prawidłowo i z zachowaniem odpowiednich zasad. Biegły rewident staje często przed sporym wyzwaniem, dlatego powinien posiadać odpowiednie uprawnienia do wykonywania takiego badania. Pozwala ono wykryć nieścisłości w związku z prowadzeniem ksiąg rachunkowych czy innych kwestii.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here