Atopowe zapalenie skóry - wewnętrzny atak organizmu

Narastający świąd skóry, która staje się nadmiernie wysuszona, wysypka oraz grudki, pęcherzyki czy nadżerki – to objawy, którymi charakteryzuje się atopowe zapalenie skóry. Schorzenie dotyka głównie dzieci i ma podłoże genetyczne. Właściwa i szybka diagnostyka oraz leczenie pozwalają na zminimalizowanie stanów chorobowych.

Zbuntowana skóra – czyli AZS

Atopowe zapalenie skóry pojawia się znienacka i dotyczy głównie małych dzieci. Niestety wraz ze wzrostem choroba nie mija, może natomiast być łagodzona. W trafnej diagnostyce szczególnie ważne przekazanie lekarzowi istotnych wiadomości dotyczących sytuacji, w których dochodzi do zaostrzenia choroby. Należy wiedzieć, że w agresywnej i – mówiąc kolokwialnie – rozbudowanej postaci AZS może atakować nie tylko skórę, ale i narząd wzroku i układ oddechowy.

Zrozumienie przyczyn wynikających z dysfunkcji układu odpornościowego pozwala jednocześnie na zminimalizowanie ryzyka nasilenia się ataków. Możliwie największe wykluczenie alergenów ze środowiska przebywania osoby chorej to jeden z kluczowych punktów na drodze do poradzenia sobie z nadmiernie uwrażliwioną skórą.

Jak radzić sobie z atakiem AZS?

Osoby, które mają do czynienia z atopowym zapaleniem skóry muszą unikać kosmetyków i środków drażniących skórę. Zaleca się stosowanie wyłącznie tych preparatów, które nawilżają i jednocześnie chronią powierzchnię skóry, a przy tym tworzą na jej powierzchni film ochronny.

Istotny wpływ na częstotliwość i siłę ataków ma stan psychiczny chorego. Nierzadko zdarza się, że długotrwały stres budzi uspokojoną skórę, która jest atakowana przez układ immunologiczny. Konieczna jest już wspomniana eliminacja innych czynników uczulających. Z uwagi na złożoność problemu w diagnostykę i leczenie musi zostać włączony alergolog oraz dermatolog. W leczeniu AZS stosuje się leki przeciwzapalne oraz terapię światłem. Odbudowa naskórka przy pomocy odpowiednio dopasowanych preparatów do higieny, leków przeciwuczuleniowych i kortykosteroidów pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów uspokojenia skóry.

Rygor przy AZS

Z uwagi na fakt, że atopowe zapalenie skóry leczone jest objawowo należy w pełni dostosować się do zaleceń lekarza i obserwować reakcję tkanki. AZS nie należy do chorób zakaźnych, niemniej osoby, które się z nią borykają mogą spotkać się z izolacją od nieuświadomionego społeczeństwa. Biorąc pod uwagę to, jakie negatywne skutki wynikają z choroby nie tylko powinno się, ale wręcz należy zastosować się do zaordynowanej terapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here