dyskopatia leczenie

Czy wiesz, że ponad 80% dorosłych Polaków uskarża się na ból pleców, ale jedynie połowa udaje się na diagnostykę tychże dolegliwości do specjalisty? Okazuje się, że w licznych przypadkach diagnozowana jest dyskopatia, która dzisiaj uznawana jest wręcz za jedną z powszechnych chorób cywilizacyjnych.

Jak powstaje dyskopatia?

Wpływ na tego rodzaju schorzenie w obrębie kręgosłupa mają liczne czynniki. Mówi się o złej postawie, nadmiernej wadze, złej diecie, predyspozycjach genetycznych, pracy tylko stojącej albo tylko w pozycji siedzącej, nadwyrężeniach czy braku aktywności fizycznej. Z dyskopatią zmagają się najczęściej osoby dorosłe, ale nie ma tutaj znaczenia płeć. Z reguły niekorzystne zmiany mają swój początek już w dzieciństwie, lecz przez lata nie dają żadnych objawów albo te są bagatelizowane.

Jak rozpoznać dyskopatię?

Zaczyna się od pozornie niegroźnego, umiarkowanego bólu pleców. Ten występuje nieregularnie i niestale w dolnej partii lędźwiowej. Z czasem dolegliwości tego rodzaju pojawiają się częściej i są silniejsze. W zaawansowanej fazie, kiedy towarzyszącą dyskopatii chorobą jest przepuklina międzykręgowa, ból jest już na tyle silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jest odczuwalny nie tylko podczas chodzenia, ale stale, również w pozycji leżącej. Bardzo często promieniuje na kończyny, a nawet powoduje mrowienie, drętwienie czy niedowłady. Przy tak skrajnych syndromach konieczna jest natychmiastowa konsultacja z ortopedą. Zaawansowane stadium przeważnie nie pozwala już na nieinwazyjne leczenie rehabilitacją i masażami, niestety jedyną drogą jest operacja i tak wtedy niwelowana jest dyskopatia. Leczenie jest chirurgiczne, co zawsze wiąże się z ryzykiem powikłań. Nie warto dopuszczać do takich sytuacji, dlatego zaleca się reagowanie na pierwsze dolegliwości bólowe.

Warto wiedzieć, że bagatelizowanie objawów bólowych pleców może wiązać się z brakiem możliwości powrotu do pełnego zdrowia. Czy wiesz, że w skrajnych przypadkach nawet operacja chirurgiczna nie daje optymalnych rezultatów? Zdarza się, że pacjent pozostaje z niedowładem i niemożliwe jest, by odzyskał pełną sprawność fizyczną.

Dyskopatia to oczywiście tylko jedna z chorób kręgosłupa, ale z całą pewnością najbardziej powszechna. Nigdy nie należy zagłuszać jej doraźnymi środkami przeciwbólowymi. Konieczny jest natychmiastowy kontakt ze specjalistą, który pokieruje na indywidualne leczenie. Pamiętajmy jednocześnie, że konsultacje z medykiem są niezbędne, ponieważ nie tylko dyskopatia daje objawy bólowe w obrębie pleców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here