cukrzyca

Co to jest cukrzyca i jak się ją leczy – to naprawdę ważne pytanie. Cukrzyca to przewlekła choroba, polegająca na tym, że trzustka nie produkuje takiej ilości insuliny, jaka jest niezbędna dla prawidłowego działania organizmu. Przyczyną pojawienia się cukrzycy może być również to, że produkowana insulina nie jest w odpowiedni sposób wykorzystywana przez ciało. Gdy insuliny w organizmie jest za mało, następuje zwiększenie się stężenia glukozy we krwi, czyli hiperglikemia.

Cukrzyce można podzielić na cztery rodzaje: cukrzyca typu 1 (choroba autoimmunologiczna, zazwyczaj dotycząca wieku młodzieńczego, bardzo gwałtownie się rozwija i nieleczona może mieć fatalne konsekwencje, nawet zgon), cukrzyca typu 2 (wieku dojrzałego, nabyta, najpopularniejsza – 80-90% chorych posiada właśnie tę odmianę), cukrzyca ciążowa, oraz inne, specyficzne rodzaje.

Leczenie cukrzycy nie jest szybkie ani proste. Wymaga regularnych wizyt u lekarza, oraz ścisłego trzymania się zaproponowanych przez specjalistę zaleceń. Glukometry i pompy insulinowe to podstawowe akcesoria, w jakie każdy chory powinien się zaopatrzyć. Glukometr jest to urządzenie kontrolujące wysokość stężenia glikemii we krwi, czyli mierzy poziom cukru. Jest przenośne, niewielkie, dzięki czemu chory może badać stan swojego organizmu w domowych warunkach.

Pompa insulinowa ma za zadanie pompować do krwi chorego insulinę. Umieszcza się ją w specjalnym pokrowcu i można nosić przypiętą do paska, kieszeni, uda, lub do przyczepioną do stanika. Wkłucie należy wymieniać co mniej więcej trzy dni. Pompę insulinową stosuje się zazwyczaj do leczenia cukrzycy typu 1 oraz w leczeniu niektórych ze specyficznych odmian cukrzycy. Zalecana jest przy leczeniu dzieci, u osób odżywiających się w sposób nieregularny oraz u tych, którzy preferują taki sposób kontrolowania poziomu insuliny. Stosowanie pompy insulinowej wymaga stałego bycia pod kontrolą lekarską.

Sklep dla cukrzyków diabetyk24.pl oferuje zarówno szeroką gamę glukometrów i pomp insulinowych jak i wszelkich akcesoriów, które mogą choremu ułatwić walkę z chorobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here