olejek lawendowy

Olejki eteryczne znane ze swoich właściwości od wieków, dzisiaj cieszą się ogromną popularnością. Doceniamy je nie tylko ze względu na zapach, dzięki czemu mogą służyć jako skuteczne odświeżacze powietrza czy składniki perfum. Warto mieć je w swoim domu, ponieważ każdy olejek wykazuje określone właściwości prozdrowotne. Przedstawiamy te najbardziej popularne, znane niemalże na całym świecie. Bez problemu można je nabyć także w Polsce, pamiętając o dobrym, jakościowym źródle. Tylko olejki produkowane w naturalny sposób, właściwie transportowane oraz przechowywane wykazują skuteczne działanie, zgodnie z właściwościami.

Olejki, które warto mieć w domowej apteczce

W Polsce do najbardziej popularnych olejków naturalnych zalicza się olejek lawendowy. Pięknie pachnie, dzięki czemu koi nerwy, uspokaja, relaksują, a nawet ułatwia zasypianie. Nadaje się doskonale do odstraszania insektów, w tym natarczywych komarów. Warto wiedzieć, że lawenda działa także antyseptycznie i przeciwzapalnie. Pomaga przy chorobach zatok i nieżycie nosa. Sprawdza się także jako środek do walki z trądzikiem i innymi problemami skórnymi.

Kolejny popularny u nas olejek, to olejek miętowy. Ten ma działanie odświeżające, antybakteryjne, antyświądowe, przeciwgrzybicze. Świetnie działa na cały układ pokarmowy i procesy trawienne, przeciwdziała wzdęciom, rozkurcza i reguluje wydzielanie soków żołądkowych. Zapach mięty sprawdzi się też przy chorobach górnych dróg oddechowych, zwalcza też bóle głowy, w tym te migrenowe.

Naturalnym lekiem na wszystko jest również olejek eukaliptusowy. Ten wykazuje doskonałe właściwości przeciwpasożytnicze, insektobójcze i antywirusowe. Sprawdza się dobrze przy wszelkich infekcjach górnych dróg oddechowych – ułatwia oddychanie, odkrztuszanie, niweluje nieżyt nosa i problemy z zatokami.

Polacy uwielbiają też zapach cytrusów, dlatego chętnie sięgamy po olejki mandarynkowe, pomarańczowe, cytrynowe czy grejpfrutowe. Większość z nich doskonale radzi sobie z problemami skórnymi, w tym z cellulitem, bliznami, rozstępami, pozytywnie wpływa na jędrność skóry oraz zwalcza przebarwienia.

Jak używać olejki naturalne?

Większość olejków to w pełni bezpieczne wyciągi roślinne, natomiast trzeba mieć na uwadze, że niektóre mogą uczulać bądź wywoływać podrażnienie. Właśnie dlatego przed bezpośrednim użyciu ich na skórę warto wykonać tzw. próbę uczuleniową na fragmencie ciała. Wszystkie olejki można ze sobą łączyć, dzięki czemu tworzy się mikstury o kompletnym działaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here