Jesteś początkującym miłośnikiem hodowli ryb akwariowych? Zdecydowałeś się na zbiornik z rybkami, aby ten stanowił główną dekorację w Twoim mieszkaniu? Bez względu na powód inwestycji w tego rodzaju “dom” dla ryb, przed zakupem weź pod uwagę co najmniej kilka ważnych aspektów. O tym, jak wybrać dobre akwarium, dowiesz się z poniższego tekstu.
Miejsce na akwarium i pojemność zbiornika
Przede wszystkim zastanów się, gdzie będzie stać akwarium z rybkami. Pamiętaj, że musi być to miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru i przeciągów, ale jednocześnie widoczne na tyle, aby mogło stanowić dekorację wybranego wnętrza. Sprawdź, ile masz miejsca na akwarium, dobrym wyborem będzie niewysoka komoda albo stół, podłoże musi być równe i stabilne, chociaż raczej nie zaleca się stawiania akwarium na podłodze. Od tego, jaką powierzchnią na akwarium dysponujesz, będzie zależeć pojemność zbiornika. Ma ona znaczenie, patrząc nie tylko na ilość litrów wody, jaka zostanie wlana do akwarium, ale również na jego wymiary. Mniejsze akwaria, to zbiorniki na około 60 litrów wody, większe na 120 litrów wody. Tutaj szczególną uwagę warto zwrócić także na gatunki hodowanych ryb. Niektóre rosną naprawdę szybko i osiągają spore rozmiary, więc przyda się dosyć duże akwarium. Ryby muszą mieć pełną swobodę ruchu.
Wykonanie akwarium
Najlepiej sprawdzają się akwaria szklane, które łatwo utrzymać w czystości, a sam materiał wykonania nie wchodzi w reakcję z wodą, więc jest optymalnie bezpieczny dla ryb i utrzymania dobrej jakości wody. Dobrze jest nabywać akwaria z dodatkową pokrywą, dzięki którym do wnętrza nie będą wpadać różnego rodzaju zanieczyszczenia, a ryby będą miały ograniczony dostęp do światła, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Nie wybieraj zbiorników plastikowych ani z tworzyw wątpliwej jakości. Nawet jeśli są tańsze, to nie będą służyć długo i mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie ryb.
Wyposażenie akwarium
Musisz wiedzieć, że sama woda i dobry zbiornik nie wystarczą, aby stworzyć rybom dobre warunki bytowania. Konieczna jest jeszcze inwestycja w dodatkowe wyposażenie, takie jak filtry, termometr, grzałka czy oświetlenie.
Aby miejsce życia ryb stało się dekoracją wnętrza, możesz kupić rozmaite ozdoby do aranżacji akwarium. Świetnie sprawdza się nie tylko żywa roślinność, która będzie miała dobry wpływ na jakość wody, ale również wszelkie elementy drewniane, jak konary czy patyki oraz miniaturowe dekoracje typu zamki, groty, wraki statków. Na dnie można poukładać muszle czy kolorowe kamienie.
Ważną decyzją jest również ta, na jakie gatunki ryb postawisz. Jeśli nie masz w tym zakresie większego doświadczenia i dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyką, lepiej poproś o radę specjalistów. W sklepie zoologicznym znajdziesz ich bez problemu. Niektóre gatunki ryb nie mogą być hodowane w tym samym akwarium, jedne są agresywne, drugie łagodne. Jedne wymagają większej uwagi, troski i zaangażowania w hodowlę, inne poradzą sobie w uniwersalnych warunkach. Co istotne, różne gatunki ryb akwariowych tolerują inną temperaturę wody i na to też trzeba zwracać uwagę.