Jak powinna wyglądać dieta dorosłego psa?

0
922

Zdrowie psa jest ściśle uzależnione od tego, co spożywa. Dieta ma ogromny wpływ na samopoczucie, witalność oraz długość życia czworonożnego pupila. Nieodpowiednie żywienie może przyczynić się do rozwoju wielu schorzeń – takich jak cukrzyca, problemy sercowo-naczyniowe, choroby nerek, a nawet choroby nowotworowe. Ważne jest zatem, aby w diecie psa znalazły się wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Jak powinny wyglądać posiłki zwierzęcia?

Ważne substancje odżywcze

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki sposób żywienia jest najlepszy dla dorosłego psa. Potrzeby żywieniowe czworonogów zależą od rozmiaru, wieku, wagi, poziomu aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia czworonoga. Dieta powinna być dobierana indywidualnie dla każdego osobnika. 

W odpowiednio skomponowanej diecie muszą znaleźć się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które zapewnią zwierzęciu prawidłowe funkcjonowanie, dobre samopoczucie, pełnię sił i zdrowia. Najważniejszym źródłem energii w psiej diecie jest białko, które w największej ilości znajduje się w mięsie. Karma dla psa powinna w przynajmniej 70 procentach składać się z mięsa – np. z wołowiny, wieprzowiny, drobiu czy jagnięciny. Drugim niezbędnym makroskładnikiem są tłuszcze – a zwłaszcza nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają układ immunologiczny i hamują rozwój stanów zapalnych. W diecie czworonoga powinny znaleźć się kwasy omega-3 (tłuszcze zwierzęce) oraz kwasy omega-6 (tłuszcze roślinne). W psim jadłospisie nie może również zabraknąć węglowodanów oraz witamin i minerałów. Węgle znajdują się m.in. w ziemniakach i zbożach, mikroelementy zaś w największej ilości w warzywach i owocach.

Karma mokra czy sucha?

Karmy suche zawierają około 8% wody. Posiłki suche mogą być małe objętościowo, ponieważ karma zawiera sporo kalorii, które zapewnią zwierzęciu odpowiednią sytość. Warto jednak pamiętać, żeby zagwarantować psu stały dostęp do czystej wody.

Karma mokra jest wilgotniejsza niż karma sucha. Oznacza to, że posiłek składający się z karmy mokrej musi być większy, aby zapewnić zwierzęciu odpowiednią ilość kalorii. Mokre pożywienie to doskonałe rozwiązanie dla tych czworonogów, które mają problemy z gryzieniem, a także dla psich niejadków – ze względu na jej podobieństwo do naturalnego pokarmu. 

Czy mieszanie karmy suchej i mokrej to dobry pomysł? Tak, o ile dobrze wyważymy proporcje. Ważne jest, aby pies dostawał tyle jedzenia, aby pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie i wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Świetnym rozwiązaniem jest wybór jednego rodzaju karmy jako żywienie podstawowe (około 80% diety). Pozostałe 20% uzupełnia się drugim rodzajem karmy.

A co z przysmakami?

Ciekawym uzupełnieniem psiej diety są przysmaki, które m.in. mogą stanowić nagrodę dla zwierzęcia podczas nauki różnych komend czy trików. Co więcej, przysmaki to świetne dodatkowe źródło energii (np. na spacerach), a także znakomita pomoc w tworzeniu pozytywnych więzi między pupilem a opiekunem. Warto pamiętać jednak, że przekąski nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki żywieniowej psa.

Starannie skomponowane przysmaki dla psów oferuje sklep Aquael Zoo. Jego propozycją są wyśmienite przekąski, które podbiją kubki smakowe każdego czworonoga. W asortymencie znaleźć można przysmaki:

  • dentystyczne,
  • do tresury,
  • gryzaki,
  • kości,
  • w formie ciastek,
  • naturalne,
  • suszone i inne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here