Skąd się biorą cienie i worki pod oczami oraz jakie są na nie sposoby?

0
1536

Najczęściej uznaje się, że sińce i worki pod oczami to oznaka zmęczenia i niewyspania. Jednak bywa, że wynikają one z osobniczych cech urody i wyglądu ale mogą też świadczyć o problemach ze zdrowiem. Kiedy martwić się cieniami i workami pod oczami i jak sobie z nimi radzić?

Jak powstają cienie i worki pod oczami?

Pojawienie się przebarwień pod oczami wynika ze specyficznej budowy skóry wokół oczu, która jest wyjątkowo cienka, słabo ukrwiona i praktycznie pozbawiona tkanki tłuszczowej. W efekcie skóra wokół oczu podatna jest na zmiany zachodzące w organizmie, a pojawiające się sińce i worki mogą świadczyć o przeciążeniu lub o chorobie. Należy też wyjaśnić, że cienie i worki to kompletnie dwa różne defekty urody choć zdarza się, że pojawiają się jednocześnie.

Co to są cienie i worki pod oczami?

Cienie pod oczami to zauważalna ciemniejsza skóra wokół oczu. Przebarwienia mogą mieć odcień szary, fioletowy lub brązowy w zależności od typu karnacji. Zazwyczaj pojawiają się gdy jesteśmy wyczerpani i niewyspani. W takich przypadkach cienie pod oczami to problem przejściowy, który minie po zregenerowaniu organizmu. Jednak u niektórych cienie pod oczami utrzymują się permanentnie co może oznaczać pogłębiające starzenie się skóry.

Natomiast worki pod oczami często są efektem zastoju krwi i limfy następującego na skutek nadużywania alkoholu, palenia papierosów, niezdrowej diety, siedzącego trybu życia. Z kolei u osób starszych worki pod oczami mogą świadczyć o utracie jędrności skóry oraz jej nadmiernym rozciągnięciu.

Worki i cienie pod oczami a choroby

Powstające bez wyraźnej przyczyny cienie i worki pod oczami to swoisty rodzaj alarmu uprzedzającego, że coś może dziać się z naszym zdrowiem. Kontrolnie warto pójść do lekarza rodzinnego w celu wykonania rutynowych badań, na podstawie których będzie można sprawdzić czy wystąpiły problemy ze zdrowiem takie jak anemia, zaburzenia pracy tarczycy, wątroby, nerek, niedobory jonów, które często wywołują pojawienie się podkówek pod oczami. Jeżeli badania potwierdzą te obawy trzeba odpowiednio zareagować, czyli zastosować zalecone przez lekarza leki i zwolnić tempo życia oraz zmienić dietę na zdrowszą aby organizm mógł się zregenerować. Można też wybrać się do kosmetyczki i do drogerii, aby odpowiednio zadbać o skórę wokół oczu.

Sposoby na worki i cienie pod oczami

Aby domowa pielęgnacja skóry wokół oczu była skuteczna powinna stanowić codzienny rytuał. Pomocny może być krem rozjaśniający pod oczy lub krem przeciwzmarszczkowy z retinolem, kwasem hialuronowym, witaminami lub antyoksydantami – kremy pod oczy można dostać w dobrych drogeriach.  Aby poprawić krążenie krwi i limfy, można zrobić sobie delikatny masaż skóry pod oczami bezpośrednio po nałożeniu kremu lub serum pod oczy co usprawni wchłanianie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry. Na poranne worki pod oczami pomocne jest przemycie twarzy zimną wodą lub zrobienie zimnego okładu za pomocą żelowej maski na oczy trzymanej w lodówce. Również może to być schłodzony żel ze świetlikiem, arniką, ogórkiem, lub bławatkiem, które dzięki swoim właściwościom poprawiają krążenie co zmniejsza widoczność worków i cieni pod oczami. Ważnym elementem jest też dieta oczyszczająca organizm i picie dużej ilości wody aby wspomagać usuwanie toksyn, które prowadzą do powstawania obrzęków i opuchnięć.

Natomiast w gabinecie kosmetycznym można skorzystać z zabiegów na skórę pod oczami takich tak: drenaż limfatyczny, mezoterapia, wstrzyknięcie kwasu hialuronowego lub peptydów biomimetycznych.

Kolejny a zarazem najszybszy sposób na cienie i worki pod oczami to makijaż kryjący niedoskonałości skóry wokół oczu. Do tego celu używamy kosmetyków przeznaczonych do stosowania w okolicy oczu, np rozświetlający korektor pod oczy (https://www.drogeriaolmed.pl/zul_m_Makijaz_Oczy-i-rzesy_Korektory-2384.html) o wysokiej pigmentacji, który pokryje cienie pod oczami lub specjalny kolorowy korektor, który będzie tonować cienie pod oczami. Kolor korektora po oczy dobiera się pod kolor sińcy:

  • żółty korektor – do fioletowych cieni (żółty pigment neutralizuje fioletowy odcień sińców);
  • różowy korektor – kamufluje szarobrązowe lub oliwkowe przebarwienia,
  • pomarańczowy korektor – stosujemy na  błękitne lub sine cienie pod oczami;
  • zielony korektor – neutralizuje zaczerwienienia pod oczami, drobne pajączki i żyłki.

Na kolorowy korektor nakłada się kryjący korektor do makijażu w kolorze o ton jaśniejszym niż podkład do makijażu twarzy. Podwójne maskowanie sińców pod oczami przeznaczone jest dla osób, u który zasinienie jest bardzo widoczne i nałożenie cielistego korektora jest niewystarczające.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here