Mikrodermabrazja jest zabiegiem dla osób pragnących osiągnąć najlepsze efekty w możliwie krótkim czasie. Polega ona na mechanicznym usuwaniu (ścieraniu) najbardziej powierzchownych warstw skóry. Nie bez znaczenia jest możliwość kontroli głębokości ścierania dobieranej indywidualnie dla danego pacjenta. Mikrodermabrazja bezigłowa stwarza bezbolesną i bezkrwawą metodę ścierania kolejnych warstw naskórka, aż do uzyskania pożądanego efektu. Seria zabiegów mikrodermabrazji obejmuje zazwyczaj od czterech do dziesięciu zabiegów w zależności od reakcji na zabieg oraz problemów skóry. Za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w głowicę standardowo wykonuje się 1-3 przesunięcia głowicy po skórze. Zabieg trwa ok. 15-30 minut. W odróżnieniu od inwazyjnych peelingów, np. chemicznych, nie ma niebezpieczeństwa zbyt głębokiego lub nierównomiernego złuszczenia, lub powstania blizn.
Mikrodermabrazja najczęściej wykonywana jest na skórze twarzy, ale daje równie dobre rezultaty wykonywana na innych partiach ciała. Efektem mikrodermabrazji jest regeneracja i odmłodzenie skóry poprzez usuwanie zrogowaciałych warstw naskórka dochodzi do zintensyfikowanego tworzenia się nowych komórek, które wędrując do góry, zastępują uszkodzone komórki z najbardziej górnej warstwy naskórka. Mikrodermabrazja jest zabiegiem, który może być stosowany do każdego rodzaju skóry. Już jeden pojedynczy zabieg przynosi efekty, ale do trwałej poprawy konieczna jest seria zabiegów. Systematyczne zabiegi powodują efekt rozświetlenia cery, skóra staje się elastyczna, gładka, o zdrowym kolorycie.
Jak przy każdym zabiegu, należy i w tym wypadku postawić sobie pytanie: mikrodermabrazja – jak często? Będzie to uwarunkowane cechami indywidualnymi skóry pacjenta, ale także rodzajem mikrodermabrazji. Wyróżniamy trzy rodzaje mikrodermabrazji: diamentową, korundową oraz oxybrazję. Mikrodermabrazja korundowa polega na działaniu na skórę silnego strumienia kryształków korundu (tlenku glinu). Może być ona powtarzana w krótkich odstępach czasu, ale przynosi mniejsze efekty. Oxybrazja jest techniką wykorzystującą strumień mikrokropli soli fizjologicznej. Działanie wody schładza miejsce poddawane zabiegowi, przez co zabieg ten uważany jest za przyjemny. Najbardziej popularna i dająca najlepsze efekty jest mikrodermabrazja diamentowa. Ilość zabiegów mikrodermabrazji diamentowej dobierana jest do potrzeb klienta. Średnio powinno się wykonać serię trzech zabiegów dwa razy w roku. Odstępy między zabiegami powinny wynosić 3-4 tygodnie. Przed każdym zabiegiem skóra poddawana jest profesjonalnej analizie. W przypadku niewielkich niedoskonałości mogą wystarczyć trzy zabiegi. Przy głębszych zmianach zabieg należy powtórzyć nawet dziesięć razy. Zbyt częste wykonywanie zabiegu mikrodermabrazji nie jest zalecane, ponieważ może znacząco osłabiać i wysuszać skórę. Po zabiegu skóra staje się wrażliwa, a przez okres do trzech tygodni nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jednakże całkowite zaprzestanie kuracji spowoduje, że pomimo wyraźnej poprawy po upływie pewnego czasu skóra powróci do swojego pierwotnego stanu.