Z upływem lat różne przebarwienia mogą pojawiać się na skórze. Wpływ na to może mieć upływający czas oraz szkodliwe promienie UV czy różne dolegliwości zdrowotne. Przebarwienia nie wyglądają estetycznie i rzucają się w oczy, dlatego wiele osób poszukuje najlepszego sposobu, żeby się ich pozbyć.
Przebarwienia skórne – najważniejsze informacje
Przebarwienia pojawiające się na skórze są konsekwencją zebrania się w jednym miejscu zbyt dużej ilości melatoniny. Każdą plamkę należy postrzegać indywidualnie i obchodzić się z nią w nieco inny sposób, ponieważ mogą się one różnicą natężeniem koloru, głębokością, rozległością, czy powodem powstania. Przebarwienia można podzielić na:
- przebarwienia,
- plamy starcze,
- plamy słoneczne,
- plamy wątrobowe,
- piegi,
- ostruda,
- przebarwienia łojowe,
- przebarwienia polekowe,
- przebarwienia hormonalne,
- przebarwienia spowodowane ciążą lub antykoncepcją,
- plamy stresowe itp.
Jak skutecznie usunąć przebarwienia?
Istnieje wiele metod, które pozwalają na skuteczne usunięcie przebarwień skórnych. Najlepsze rozwiązanie powinien dobrać lekarz specjalista, który ma najlepsza wiedzę i dobrze wie, jakie rozwiązanie będzie dobre dla danej osoby. Klinika medycyny estetycznej oraz różne kliniki dermatologiczne w pierwszej kolejności oferują wizytę konsultacyjną, podczas której doktor zapoznaje się z przypadkiem danego pacjenta, ze stanem jego skóry, wskazuje czynniki, które mogły spowodować przebarwienia, a także ustala przebyte choroby, dolegliwości i inne czynniki oraz przeciwwskazania.
W klinice medycyny estetycznej można usunąć przebarwienia za pomocą specjalnych laserów. Jest to bardzo skuteczna metoda, która daje niezwykle trwałe efekty. Jednak w przypadku osób, które borykają się z częstym pojawianiem się nowych przebarwień, powinny od czasu do czasu ponownie skorzystać z zabiegu oraz bezwzględnie unikać promieni słonecznych. Laseroterapii nie powinno się przeprowadzać w przypadku zmian skórnych, które mają związek z opryszczką, u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, a także w przypadku bielactwa i opalenizny.
Po zabiegu z wykorzystaniem laserów, praktycznie od razu można wrócić do normalnego trybu życia. Jednak bardzo bardzo ważne jest stosowanie specjalnej ochrony przed promieniami słonecznymi. Należy także pamiętać, aby daną część ciała, która była poddana zabiegowi, przez jakiś czas nie miała kontaktu z za niską lub za wysoką temperaturą. Czasem w miejscu, w którym obecne było przebarwienie, mogą pojawiać się opuchlizny lub zaczerwienienia. Czasem występuje też swędzenie lub uczucie pieczenia. Jednak reakcje te zazwyczaj bardzo szybko mijają.